I’m so excited to be again to sharing my grocery journeys and menu plans after taking time without work for my maternity go away! My objective is to do my Kroger procuring on Wednesdays or Thursdays after which publish right here by Friday so those that have a Kroger that has the identical gross sales as mine can benefit from the offers earlier than the sale is finished (Kroger gross sales in our area run Wednesday by means of Tuesday).
{Comply with me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for should you don’t need to have to attend for me to get the publish written up for the weblog!}
Should you’re new right here, I apply the Purchase Forward Precept — which implies that what we purchase every week is usually for future weeks. We refill on the very best offers and markdowns every week and that implies that we then have quite a lot of objects from earlier procuring journeys to make use of to plan a menu from.
Along with training the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Which means that I plan primarily based upon what now we have readily available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)
Right here’s what we purchased…
We solely spent $57 on groceries final week, so I had additional to spend this week. Jesse went to Walgreens and picked up the $1.99 Arm & Hammer laundry detergent + a half gallon of milk. His whole was $11.53.

After which yesterday I went to Kroger and bought all of those groceries for $59.97. So I nonetheless have $11 left within the funds for this month. I’ll both use it for a terrific deal that pops up or one thing we’d like over the subsequent few days or I’ll roll it over to subsequent week.

I used to be excited by this sale on peaches/nectarines! Use the digital coupon and you may get 5 kilos for simply $0.99/lb. Cheese was $4.99 for 32-oz.baggage and blocks with the digital coupon. And blueberries have been $2.99 for an 18-oz. carton.

In addition they had watermelons for $2 and $2.99!!

I picked up these two baggage of tomatoes marked all the way down to $0.99 every. So I made a model of Selfmade Salsa utilizing what now we have readily available and am considering of constructing a Tomato Pie for the primary time with the remaining.
You may watch this video to see every part I bought and what I paid.

Our Menu Plan for This Week
Breakfast — toast, fruit, cheese, eggs, bagels, Baked Oatmeal, Cinnamon Rolls
Lunches — turkey, veggies, fruit, cheese/crackers, leftovers, yogurt, PB&J, Tomato Pie, selfmade salsa/chips
Snacks — Banana Bread, cheese/crackers, popcorn, fruit, M&M’s, brownies, chips
Dinners (we normally have fruit/veggies on the aspect) —Turkey & Cheese Sliders, Hen Broccoli Rice Casserole, Meatballs, Selfmade Sizzling Pockets (I’m filling them with the ham & cheese I purchased), Frozen Pizza, Leftovers/Fend For Your self, Dinner Out